Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
3. 6. 2009

Firma

DOSTING, spol. s r. o.

DOSTING, spol. s r. o.
Košinova 2116/19
Brno
612 00


Prosklené fasády z hliníkových systémů

 

Pro opláštění administrativních budov, nemocnic, sportovních staveb, obchodních a společenských center, ale i rodinných domů jsou stále ve větší míře využívány fasádní systémy s velkou plochou prosklení. Tyto systémy umožňují nepřeberné množství technických, tvarových, výrazových a výtvarných řešení a v kombinacích s ostatními materiály představují vysokou kvalitativní, užitnou a estetickou úroveň této důležité části každé stavby.

Fasádní systémy s velkou plochou prosklení
Obliba těchto typů fasád mezi architekty a investory neustále roste, takže jsou stále více využívány nejen u rozsáhlých komplexů budov, ale i u staveb menších objektů. Vzhledem k neustále se zpřísňujícím normovým požadavkům na tyto konstrukce jsou průběžně zlepšovány technické parametry jak skleněných výplní, tak i nosných, převážně hliníkových systémových konstrukcí.

Jedním z dodavatelů prosklených fasádních systémů je i brněnská firma DOSTING, spol. s r. o. Tato firma, původně zaměřená převážně na prodej speciálních stavebních materiálů a na montáže střešních světlíků, se dodávkami tohoto typu opláštění zabývá již od roku 2000. Od té doby zrealizovala již stovky různých typů prosklených fasád, výplní otvorů a kovoplastových fasádních obkladů. Převažujícími fasádními systémy i systémy pro výplně stavebních otvorů používanými touto firmou jsou hliníkové systémy belgické firmy REYNAERS aluminium.

Příklady fasád s velkoplošným prosklením
Jednou ze zajímavě řešených menších fasád tohoto typu, zhotovených firmou DOSTING v loňském roce, je fasáda nové přístavby administrativní budovy společnosti HAMA, s. r. o. v Brně (obr. 1, 2). Autorem architektonického řešení této fasády je Ing. arch. Martin Dostál. Technické řešení a výrobní dokumentaci zpracovala technická kancelář firmy DOSTING.

Prosklená část fasády je provedena ze systému Reynaers CW 50-1.0 se zlepšenými tepelněizolačními vlastnostmi pomocí zasklení dvojsklem s hodnotou Ug = 1,1 W/m2.K. Hliníkové sloupky i příčky nosného rastru mají šířku 50 mm. Okna vložená do této fasády jsou dřevěná, což není běžně používaná kombinace. Zastínění fasády je řešeno pomocí elektricky ovládaných žaluzií. Rovněž dřevěný obklad, členěný šikmo vloženými prosklenými okenními pásy ze speciálního skla, působí neobvykle. Toto zajímavé řešení vhodně doplňuje i zábradlí terasy pouze ze speciálních skleněných tabulí. Za zmínku stojí i venkovní podhled z kazet z perforovaného plechu s osazenými osvětlovacími tělesy.

Pro opláštění neprůhledných částí fasády byly použity kovoplastové kazety z kompozitních desek ALUBOND® u. s. a. Obklad z tohoto materiálu působí velmi moderně a reprezentativně. Uvedená fasáda je příkladem toho, že i na menších stavbách lze s úspěchem využít kombinace různých materiálů s celoprosklenými fasádními systémy.

ALUBOND® u. s. a. je sendvičový materiál, který je složen ze tří vrstev – ze dvou hliníkových plechů tl. cca 0,5 mm a jádra. Toto jádro je z plastických hmot (obvykle upravovaný polyetylen) nebo minerálních hmot.

Mechanickým a chemickým spojením těchto materiálů na speciálních výrobních linkách vzniká sendvičová deska, která pro tento účel předčí svými vlastnostmi klasický kovový plech. Její nízká hmotnost, velmi vysoká tuhost, rovinnost a odolnost proti povětrnostním vlivům umožňují hospodárné zhotovení vysoce kvalitních fasád i vnitřního obložení.

Na našem trhu je možno vybírat tyto kompozitní desky z nabídky několika výrobců (resp. dovozců) pod různými obchodními označeními. Jedním z nich je i ALUBOND® u. s. a. Tento výrobek uvedla na trh americká firma American Building Technologies. Na trhu v ČR je zastoupena firmou DOSTING, spol. s r. o.

Další zajímavou fasádou, vytvořenou kombinací různých moderních materiálů s proskleným fasádním systémem Reynaers, je fasáda Autosalonu TOYOTA v Pardubicích (obr. 3).

Fasáda hlavního prezentačního prostoru (show roomu) je opět tvořena systémem Reynaers CW 50-1.0, který je v boční části řešen jako oblouk z jednotlivých segmentů systému. V části tohoto oblouku je použit systém Reynaers CW 50-FP se zvýšenou požární odolností. Fasáda je zasklena speciálním sklem se zvýšenou schopností odrazu tepelného záření, a tedy se zvýšenou schopností ochrany interiéru proti přehřívání. Okna a dveře jsou vyrobeny ze systému Reynaers CS 77, v části dílny pak ze systému ALIPLAST Imperiál.

Plné části fasády jsou opět obloženy kovoplastovými kazetami z kompozitních desek ALUBOND® u. s. a. (obr. 4).

I tato kombinace různých materiálů vytváří esteticky zajímavé a komplexní řešení fasády stavebního díla menšího rozsahu.

podle podkladů společnosti DOSTING

Obr. 1, 2: Fasáda nové přístavby administrativní budovy firmy HAMA v Brně, obr. 3, 4: Fasáda autosalonu TOYOTA, obr. 5: Doplněk
Obr. 1, 2: Fasáda nové přístavby administrativní budovy firmy HAMA v Brně, obr. 3, 4: Fasáda autosalonu TOYOTA, obr. 5: Doplněk

URL:
http://www.dosting.cz

Žádost o více informací od firmy DOSTING, spol. s r. o.
 
Další informace získáte od firmy DOSTING, spol. s r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iSTAVinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantní dodavatele. Využijte funkci Hromadný dotaz.
     


Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.