Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
15. 9. 2010

Kombinace tvárnic Ytong a Silka pro nadstandardní zvukovou neprůzvučnost

 

Mezi klíčová kritéria při výběru stavebních systémů pro vícepodlažní bytové stavby patří tepelněizolační schopnosti obvodového pláště a akustická pohoda jednotlivých bytových jednotek. V bytové výstavbě jde převážně o menší či větší developerské projekty, a proto nelze zapomenout na další kritérium, které je současně pomyslnou „metlou“ na všechny projektanty: minimální náklady na výstavbu.

Projektanti to nemívají při komunikaci s investory a zadavateli stavby zrovna nejlehčí. Druhá strana by ale k tomu mohla také říci své. „Projektanti často neřeší ekonomiku staveb a zůstávají daleko od reálného světa,“ tvrdí Antonín Vlček, majitel stavební firmy Vlček-Stavby, s. r. o., v Horšovském Týně u Domažlic. Tento západočeský stavitel je ryzí praktik, který má bohaté zkušenosti v oblasti občanské, bytové i rodinné výstavby a neustále hledá optimální poměr mezi kvalitou a náklady na výstavbu. Jeho realizační firma začínala v devadesátých letech jako malý rodinný podnik, dnes jde o středně velkou firmu s pětatřiceti kmenovými zaměstnanci, která začala postupem času rozvíjet i developerskou činnost.

Firma provedla např. kultivaci staré tesárny a na jejím pozemku realizovala výstavbu 25 řadových domků. Koketování s drobným developerstvím donutilo západočeského podnikatele důsledně přehodnotit volbu stavebního systému. Skloubit maximální nároky na kvalitu staveb a minimální investiční náklady tak, aby objekty byly zvlášť v tak malém okrese dobře prodejné, není zrovna jednoduchý úkol. Řešení pan Vlček nalezl ve stavebním systému Ytong.

„Zpočátku jsem nebyl příznivcem Ytongu a můžu říci, že mě přesvědčily až služby a argumenty jeho technických poradců a především konkrétní zkušenosti,“ vzpomíná pan Vlček. Dnes dává přednost stavebnímu systému z bílého pórobetonu z několika důvodů, z pozice malého developera může být ale nejdůležitější rychlost a přesnost zdění a vysoká produktivita práce. „Montáže a lidská práce jsou čím dál dražší, u systémů s vysokou produktivitou práce tak roste přímou úměrou ziskovost. V případě Ytongu se hrubá stavba pohybuje maximálně v řádech několika týdnů. Při výstavbě dochází k omezení objemu malt, další úspory přináší doprava a manipulace s materiálem na stavbě. Podstatně vyšší přesnost zdění znamená také značné úspory ve spotřebě vnitřních omítek,“ potvrzuje pan Vlček.

Jiná vlastnost zdicího systému, jeho výjimečné tepelněizolační vlastnosti, zdánlivě s ekonomikou staveb nesouvisí. Ve skutečnosti tomu ale může být docela jinak. Obvodové zdivo Ytong Lambda totiž není nutné ani při minimální tloušťce 375 mm zateplovat a přesto s rezervou splňuje požadavky norem na energeticky úsporné domy. Tato novinka v sortimentu výrobce přitom na trh vstoupila právě v době, kdy se pan Vlček rozhodoval o použití systému Ytong pro svůj druhý rozsáhlejší investiční projekt, výstavbu třípodlažního bytového domu v Horšovském Týně. Podle slov Antonína Vlčka byly parametry Lambdy přesvědčivým argumentem.

Pan Vlček chtěl ale budoucím majitelům bytů vedle tepelného komfortu garantovat také nadstandardní zvukověizolační vlastnosti. Výjimečné systémové řešení nalezl v kombinaci tvárnic Ytong Lambda pro obvodový plášť bytového domu a vápenopískovcových tvárnic Silka pro nosné a akustické stěny vícepodlažních staveb. „Původně byl bytový dům vyprojektovaný komplexně ze systému Ytong. Po předchozí zkušenosti s řadovými domky z pálených materiálů jsem však hledal nějaké lepší řešení v oblasti akustiky. V té době výrobce Ytongu zaváděl na domácím trhu právě vápenopískové tvárnice Silka, které jsou výborně kompatibilní s Ytongem a bylo rozhodnuto,“ pokračuje Antonín Vlček. Pro akustické stěny byly použity tvárnice Silka o šířce 300 mm a objemové hmotnosti 2000 kg/m3. Hodnota neprůzvučnosti je 57 dB.

Přesné tvárnice Silka z vápna a křemičitého písku jsou tradičním zdicím materiálem, jenž se již několik desetiletí masově používá zejména v sousedním Německu. V České republice představují zatím spíše ojedinělé a netradiční řešení. Produkty jsou určeny pro zdění zvukově a zároveň staticky namáhaných stěn. Díky vysokému akustickému útlumu a nadstandardní únosnosti jsou vhodné především pro akustické a dělicí stěny v bytových, administrativních nebo komerčních a průmyslových stavbách, stejně jako pro extrémně zatížené nosné či ztužující konstrukce.

Bytový dům v Horšovském Týně je třípodlažní objekt se sedmnácti byty s maximální rozlohou 100 m2. V přízemí se nacházejí technická zařízení a garáže, vytápění bytových jednotek zajišťují plynové kotle. Zájem o byty byl velký a dnes je obytný komplex zcela obsazený.

podle podkladů firmy Xella CZ, s. r. o.

Kombinace tvárnic Ytong a Silka pro nadstandardní zvukovou neprůzvučnost

URL:
http://www.xella.cz

Žádost o více informací od firmy Xella CZ, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy Xella CZ, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iSTAVinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantní dodavatele. Využijte funkci Hromadný dotaz.
     


Viz také:
03. - Konstrukce svislé a vodorovné, konstrukční systémy

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2020 Business Media CZ, s. r. o.