Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
29. 11. 2014

Lehčí a pevnější ocel v současném stavebnictví a architektuře

 

Moderní ultratenké, lehké a vysokopevnostní konstrukční oceli přispívají k rozvoji stavebnictví a architektury. Podívejte se na zajímavé realizace, které bylo možné uskutečnit díky výjimečným vlastnostem moderních ocelí.

Ocel byla odjakživa symbolem pevnosti, houževnatosti a dlouhé životnosti. Dnes jsou nároky na její vlastnosti výrazně vyšší - z konstrukčního, statického i ekologického hlediska. Základem moderních ocelí je stále surová ocel, která zušlechťováním získává nižší hmotnost a vyšší pevnost.

Dnešní ocelové stavební komponenty jsou ekologické, zrychlují výstavbu, umožňují variabilní řešení interiérů i exteriérů budov a zvyšují bezpečnost budovy, a to i při její výstavbě,“ vysvětluje Ing. Tomáš Brtník, produktový manažer Ruukki CZ.

Ocel více než obstojí také v honbě za ekologickými parametry materiálů a celých budov. „Ocelové nosné konstrukce v kombinaci se vzduchotěsnými fasádními systémy Ruukki s minerální izolací dokáží snížit objem vestavěné a spotřebovávané energie budovy až o 20 %. Jejich použití pozitivně hodnotí i certifikační systémy BREEAM a LEED,“ dodává Ing. Tomáš Brtník.

Architekti a konstruktéři po oceli sáhli v minulosti vždy, když potřebovali lehký, pevný a snadno zpracovatelný materiál. Dnešní vysokopevnostní ocel umožňuje konstruovat stavební prvky s nižší hmotností k překonání větších rozponů. Nepřeberné množství povrchových úprav a vlastností ocelových komponent dává vzniknout architektonicky originálním stavbám.

1. Základem originálního koncertního a konferenčního centra ve švédské Uppsale je ocelová konstrukce.

Centrum múzických umění Kilden

Čtveřice ocel, kámen, dřevo a sklo – neodolatelná kombinace pro řadu architektů. Působivou kombinaci těchto materiálů ztělesňuje Centrum múzických umění Kilden s nápadnou dubovou fasádou z lokálních stromů uchycenou na ocelové konstrukci. Dubová zvlněná fasáda přesahuje plynule dovnitř budovy, kde vytváří stropy a část interiéru celého komplexu.

2. Centrum múzických umění Kilden v Norsku tvoří ocelová konstrukce se zvlněnou dubovou fasádou, která přesahuje od moře do interiéru budovy.

Lövö Bridge ve Finsku

Ocel byla součástí mostních konstrukcí od dob, kdy člověk vyvinul technologii pro její spojování. Dnes se ocelovými mosty dají spojit vzdálená místa bez nutnosti vyklenout vysoké oblouky nebo závěsné sloupy. Mosty z vysokopevnostní oceli mají poměrně nízkou teplotní roztažnost a svou pevností zaručují bezpečnost konstrukce při užívání, posunech podloží a poryvech větru. Na výrobu, převoz a montáž téměř pětisetmetrového ocelového mostu Lövö bridge ve Finsku se můžete podívat na videu

3. Lövö bridge ve Finsku z konstrukční oceli Ruukki je dlouhý přibližně půl kilometru.

Muzeum Solidarity v Polsku

Fasádní ocelové provětrávané pláště dovolují architektům a projektantům čerpat z široké škály tvarů a barev. Výhodou ocelových odvětraných fasád je jejich rychlá montáž, možnost snadné přestavby a rekonstrukce, dlouhá životnost a menší nároky na údržbu oproti běžným kontaktním fasádám.

4. Muzeum Solidarity v polském Gdaňsku s fasádou z patinující oceli Cor – Ten.

Architektonicky zajímavé fasádní desky z patinujíci oceli Cor – Ten například mění v ročních obdobích svůj barevný odstín. Investoři, kteří požadují od fasády ještě více, mohou zvolit třeba fasádní desky s integrovanými solárními panely.

5. Sportovní Malmö Aréna ve Švédsku s ocelovou odvětranou fasádou a konstrukcí z finské oceli Ruukki.

Ocelové střešní krytiny

Moderní plechové krytiny tvoří ocelové jádro, vrstva zinku a další ochranné nátěry doplněné plastovou vrstvou speciální tepelně odolné povrchové úpravy. Kvalitní plechové krytiny mají při správné instalaci životnost desítky let a jsou esteticky a barevně stálé.

Povrchové úpravy chrání střechu před UV zářením, mechanickým poškozením a korozí. Moderní povrchy krytin jsou nenáročné na údržbu a bez velkých revizí vydrží sloužit na domě desítky let. Plechové ocelové krytiny šetří díky své menší hmotnosti krov a statiku domu. Jsou tak ideální krytinou pro rekonstrukce starších domů.

6. Moderní ocelové krytiny Ruukki slouží rodinným domům desítky let bez větší údržby.

Základní přednosti oceli ve stavebnictví

- pevnost a lehkost umožňuje univerzální stavební použití
- rychlá a bezpečnější montáž a výstavba jednotlivých ocelových komponent
- trvalost a dlouhá životnost
- běžné ocelové komponenty mohou být snadno přizpůsobeny individuálním projektům
- recyklovatelnost
- nízká energetická náročnost
- ocel je ekonomický, ale také ekologický materiál
- estetická stálost v případě užití speciálních ocelí a povrchových úprav

Dle podkladů společnosti Ruukki.

URL:
http://www.ruukki.cz/

Žádost o více informací od firmy Ruukki CZ, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy Ruukki CZ, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iSTAVinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantní dodavatele. Využijte funkci Hromadný dotaz.
     


Viz také:

01. - Základní stavební materiály a výrobky
03. - Konstrukce svislé a vodorovné, konstrukční systémy

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.