Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
5. 8. 2012

Lidé se učí žít s hlukem, přitom nemusejí

 

Hluk dnes pro lidské zdraví představuje podobný problém jako znečištění ovzduší. Výzkumy světové zdravotnické organizace dokládají nepříznivý vliv hluku na lidské zdraví. Život a především spánek v hlučném prostředí má negativní vliv hlavně na psychiku a kardiovaskulární systém člověka. Lidé tráví až 90 % času uvnitř budov, proto by jejich akustické vlastnosti neměly zůstávat v pozadí zájmu.

Praha, 3. srpna 2012 – Šíření hluku v budovách lze dnes velmi účinně zabránit. Při stavbě nových domů i při rekonstrukcích budov a jejich interiérů by akustika měla patřit mezi priority. Minerální izolace Knauf Insulation patří k materiálům, které výrazně zlepšují akustický komfort budov. Její vláknitá struktura pohlcuje zvuk dopadající na konstrukci, ať se jedná o vnější stěnu, příčku, podlahu nebo strop. To platí u zděných staveb i dřevodomů.

Hlučná republika

Hlukové mapování v České republice ukázalo, že celodenně je nadměrné hlukové zátěži vystaveno přes 240 000 obyvatel. Rušeno hlukem během spánku je pak přes 282 000 lidí žijících na území ČR. V Evropském měřítku se jedná až o 100 milionů lidí. Měření ve školách ukázalo, že hluk snižuje výkon žáků až o 15 %. Hluková zátěž se výrazně liší podle lokality, v Praze žije nad mezními hodnotami hluku 12,9 % obyvatel, v Ostravě 10,8 % obyvatel a v Brně 10,3 % obyvatel. Mezní hodnota představuje 65 dB. Dlouhodobé vystavení této hladině hluku má trvalý vliv na zdraví člověka. Mezi nejčastější nemoci způsobené hlukem patří poruchy spánku, zvýšený krevní tlak, poruchy soustředění a další.

“Naše izolace patří mezi jedny z nejlepších pohlcovačů hluku. Pro maximální ochranu před hlukem je důležitý i správný konstrukční návrh a hlavně kvalitní provedení. Projektantům proto nabízíme ozkoušené konstrukční detaily nebo celé certifikované skladby. Realizační firmy zase školíme ve správné praxi například v rámci Akademie zateplování,“ říká Ing. Milan Pokrivčák, aplikační manažer Knauf Insulation. „Při zateplování starších budov je často zohledňována hlavně cena a dosažená úspora, akustika zůstává trochu v pozadí,“ dodává.

10 věcí, které by měl o akustice budov vědět každý

1. Kvalitu izolace z pohledu akustiky popisuje například hodnota zvukové pohltivosti. Mezi materiály s nejlepším parametrem patří minerální izolace.
2. Ne všechny materiály pro zateplení domů jsou akustické izolace. Například polystyren velmi dobře vede zvuk a akustické vlastnosti budovy výrazně nezlepšuje.
3. Hodnota vzduchové neprůzvučnosti se udává v decibelech (dB) pro celou konstrukci, např. stěna budovy nebo stropní konstrukce. Minerální izolace vzduchovou neprůzvučnost konstrukce výrazně zvyšuje.
4. Použitím akustické izolace v příčce snížíte prostupující hluk až o 20 dB, například už neuslyšíte zvuk jedoucího výtahu. Hluk od souseda, který běžně slyšíte s intenzitou, jako by stál při vás a mluvil na vás, zaizolováním příčky snížíte až pod úroveň slyšitelnosti.
5. Zateplení fasády a ostění oken domu v rušné ulici, po které projíždějí tramvaje a automobily, dokáže snížit intenzitu hluku v bytech tak, že pro srozumitelné sledování televize je potřeba pouze poloviční hlasitost.
6. Akustická minerální izolace ve střeše dokáže eliminovat zvuk přelétajícího letadla.
7. Řešení detailů a spojů konstrukcí může ovlivnit akustické vlastnosti až o 10 dB. Jejich správný návrh a provedení je zásadní.
8. Pojem „kročejová neprůzvučnost“ označuje schopnost materiálů pohlcovat tzv. kročejové zvuky (chůze po podlaze, šoupání nábytkem apod.). Nejlépe kročejový hluk utlumují plovoucí podlahy s těžkou kamennou izolací. Jako plovoucí podlahy jsou někdy mylně označovány svrchní podlahové pláště z laminátu.
9. Dodnes se lze setkat s mýtem o hlučnosti dřevostaveb. Dřevostavby se správnou skladnou, např. systém NATURDOM od Knauf Insulation, splňují nejnáročnější požadavky na akustiku budov.
10. Nejslabším místem z pohledu akustiky jsou otvorové výplně budov jako okna a dveře. Jejich správnému napojení na konstrukci je potřeba věnovat maximální pozornost.

Snadno a navíc ekologicky

Produkty Knauf Insulation jsou vyráběny z obnovitelných, hojných anebo recyklovaných zdrojů. Příkladem je dřevo v dřevěné vlně, kámen v kamenné minerální vlně, nebo recyklované sběrné sklo u skelné minerální vlny. Světově unikátní technologie pojiva ECOSE® Technology používaná při výrobě skelné vlny Knauf Insulation je založena na rychle obnovitelných materiálech namísto petrochemického základu. Izolace vyrobená s touto technologií neobsahuje žádné formaldehydy, fenoly, akryláty ani žádná umělá barviva či bělidla a má tak nižší ekologickou stopu.

O Knauf Insulation

Společnost Knauf Insulation je evropských nejrychleji rostoucím dodavatelem izolací a technologickým lídrem. Široká škála výrobků poskytuje tepelnou, zvukovou i požární ochranu novým i rekonstruovaným domům. Spolu s partnery ve stavebnictví, akademickou obcí a zodpovědnými státními orgány se společnost Knauf Insulation snaží překlenout rozdíl mezi projektovanou energetickou náročností budov a skutečností.

Knauf Insulation je součástí skupiny Knauf a působí ve více než 50 zemích světa, kde zaměstnává přes 5 000 lidí. Sortiment zahrnuje minerální vlnu ze skleněných a kamenných vláken, XPS, EPS a dřevovláknité desky Heraklith. Knauf Insulation je společensky odpovědnou firmou, která aktivně prosazuje ideu trvale udržitelného rozvoje. Neustále snižuje ekologický dopad své výroby, zaměřuje se na zpracování recyklovaných a rychle obnovitelných surovin. V ČR postavila jeden z nejmodernějších závodů na skelnou minerální vlnu v Evropě v Krupce u Teplic, kde také aktivně podporuje místní komunitu. Na celostátní úrovni prosazuje úspory, jako nejlepší a nejlevnější zdroj energie. Spolu s dalšími odpovědnými společnostmi podporuje iniciativy Šance pro budovy a Velká výzva.

Romana Janošová
Marketing Manager Knauf Insulation
Email: romana.janosova@knaufinsulation.com
Tel: +420 606 478 278
www.knaufinsulation.cz

Lidé se učí žít s hlukem, přitom nemusejí

URL:
http://www.knaufinsulation.cz

Žádost o více informací od firmy KNAUF INSULATION, spol. s r. o.
 
Další informace získáte od firmy KNAUF INSULATION, spol. s r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iSTAVinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantní dodavatele. Využijte funkci Hromadný dotaz.
     


Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.