Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
6. 8. 2010

Nejlepší klimatizace – žádná klimatizace

 

Články na téma „Jak uspořit na vytápění“ patří v posledních letech doslova k inventáři rubrik o bydlení. Pokud má být ale téma energetických úspor bráno seriózně, je třeba se na něj podívat z širší perspektivy. Mnohé energeticky efektivní budovy zbytečně zhoršují svou energetickou bilanci v letních měsících nuceným dodatečným ochlazováním rozpálených vnitřních prostor. A přitom by tomu tak vůbec nemuselo být.

Hlavním důvodem, proč se dnes v mnohých prostorách bez klimatizace nedá plnohodnotně pobývat, je skutečnost, že řada investorů, architektů a projektantů nebere při navrhování objektů v úvahu některé důležité principy stavební fyziky. Stejně, jako je dnes možné postavit dům, který potřebuje minimální nebo dokonce vůbec žádnou energii na vytápění, je možné navrhnout budovu, ve které se její obyvatelé i v největších parnech pohodlně obejdou bez klimatizace. Ušetří tak nejen peníze, ale i své zdraví.

Dostatek izolace vám letní pohodu nezaručí

Přehřívání interiérů je dáno jednak tvarem a umístěním objektu, ale především materiály, ze kterých jsou postaveny obvodové i vnitřní konstrukce domu. V zimě je zároveň hlavním předpokladem tepelné pohody izolační schopnost obvodových konstrukcí domu, v létě však samotná izolace nestačí. Mnoho investorů se tak diví, že je jim horko v novém nízkoenergetickém domě, který jinak v zimě funguje na jedničku. V létě hraje hlavní roli optimální tepelná akumulace a doba vychládání. Proto se v kamenných hradech po celé léto udrží příjemné klima - nicméně vytopit takový objekt už je jiný příběh. Zimní klima kamenných objektů rozhodně není ideální. Na druhou stranu, různé typy lehkých konstrukcí, které vynikají dobrými tepelněizolačními vlastnostmi, nedokážou interiér dostatečně chránit před přílivem tepla. Celoroční tepelné pohody je možné dosáhnout volbou stavebního materiálu s výbornými tepelněizolačními schopnostmi, které mají zároveň přiměřenou tepelnou akumulaci a dostatečně dlouhý čas vychládání. Tyto v mnohém protichůdné vlastnosti ideálně naplňují například stavební konstrukce z pórobetonu Ytong.

Ytong vyniká výbornými tepelněizolačními vlastnostmi, díky kterým stavby i bez zateplení splní parametry nízkoenergetických domů. Velkou výhodou je navíc potřebná tepelná akumulace materiálu a další související vlastnosti, které zaručují příjemné interiérové klima i během horkého léta. Pórobetonová obálka domu tak dokáže výrazně přispívat k lepší kvalitě bydlení.

Obvodové stěny pro celoroční pohodlí

Obvodové stěny domu by nás měly ochránit před všemi nepříjemnými vnějšími vlivy, kterých je v našich zeměpisných šířkách víc než dost. Výrobce tvárnic Ytong doporučuje konstrukčně jednoduché a dostupné řešení pro různé energetické standardy domů, od energeticky úsporných, nízkoenergetických až po pasivní. Snaží se tak vyjít vstříc různorodým požadavkům investorů. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro úsporný či pasivní dům, můžete vždy spoléhat kromě významných úspor na topení také s vysokým letním komfortem. A to je parametr, který k moderním domům patří stejně jako úspory energií.

Masivní střecha letní žár do domu nepustí

K docílení kvalitní obálky domu je nutné, kromě obvodových stěn, promyslet i materiálovou skladbu střešní konstrukce. Skrze ni proniká v létě do domu až 80 % tepla. Pokud stavíte nový dům s obytným podkrovím nebo se chystáte zútulnit stávající podstřešní prostory a zároveň měníte celou střechu, máte několik možností. Za prvé se můžete smířit s letní výhní. Pro bydlení příjemnější variantu však představuje jednoznačně volba klimatizace. Ta je ale provozně až čtyřikrát náročnější než zimní vytápění. Další možností je volba masivní střechy z pórobetonu Ytong. Ta je tvořena z průmyslově vyráběných vyztužených dílců, které se zhotovují přesně podle rozměrů a možného zatížení stavby. Tento stavební systém účinně brání letnímu přehřívání podkroví, protože má ideální poměr mezi izolační schopností a tepelnou akumulací. Právěadekvátní objemová hmotnost a dostatečná akumulace pórobetonu redukuje na minimum výkyvy denních a nočních teplot podstřešních prostor.

Na rozdíl od běžných krovů s lehkými izolacemi, tak představuje masivní střecha Ytong skvělé řešení pro ideální interiérové klima i během období, kdy teploměry dosahují tropických hodnot. Toto systémové řešení, naproti jiným masivním konstrukcím, zároveň nepotřebuje velké tloušťky dodatečné izolace. Střecha tak není zbytečně mohutná a neukrajuje příliš drahocenné obytné plochy. Další výhodou oproti jiným masivním materiálům je nižší hmotnost pórobetonu. Střechu Ytong je tak možné postavit i tam, kde by jiný typ masivní konstrukce neuspěl. Pokud chce investor získat podkrovní prostor určený k pohodlnému a komfortnímu celoročnímu užívání, sázka na masivní střechu Ytong je ideální způsob, jak toho dosáhnout.

podle podkladů společnosti Xella

Nejlepší klimatizace – žádná klimatizace

URL:
http://www.xella.cz

Žádost o více informací od firmy Xella CZ, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy Xella CZ, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iSTAVinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantní dodavatele. Využijte funkci Hromadný dotaz.
     


Viz také:
03. - Konstrukce svislé a vodorovné, konstrukční systémy

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.