Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
27. 5. 2012

Pálení dřevostavby s materiály FERMACELL ve zkušebně v Batizovcích

 

Ve středu 16. května 2012 proběhla v certifikované zkušebně v Batizovcích požární zkouška, která měla názorně demonstrovat odolnost dřevostaveb před požárem. Ve zkoušeném domku byla část stěnových konstrukcí ze systémů FERMACELL a zkouška byla součástí dlouhodobého úsilí změnit normu, která je v současné době platná na Slovensku. Tato norma povoluje v případě dřevostaveb pouze dvě nadzemní podlaží a nyní je poslední překážkou k dalšímu rozvoji dřevostaveb na Slovensku…

Ke zkoušce byli přizváni hasiči z řad preventistů, výrobci dřevostaveb, odborná veřejnost a další a její průběh se těšil mimořádně velkému zájmu publika - přihlížejících bylo kolem 150. Pálení dřevostavby upoutalo i pozornost všech hlavních slovenských médií – zprávu o jejím průběhu zveřejnily jak televizní stanice (STV, Markíza, TA3), tak deníky a zpravodajské portály.

Experiment uskutečnila Sekce dřevostaveb Svazu zpracovatelů dřeva Slovenské republiky (SD ZSD SR) ve spolupráci s partnerskými firmami (jednou z nich byla i společnost Fermacell) a akademickými profesory z TU Zvolen a Žilinské univerzity v rámci 7. odborné mezinárodní konference WOOD & FIRE SAFETY 2012. Tato demonstrace proběhla v prostorách jedné z nejmladších evropských zkušebních a certifikačních institucí, ve společnosti Fires, s.r.o v Batizovcích, která je oprávněná vydávat osvědčení o kvalitě a správnosti konstrukčních postupů.

„Imitovali jsme reálný požár s iniciací 20 litrů benzínu a chtěli jsme dokázat, že dřevostavba má požární odolnost minimálně 45 minut. Naším cílem je dosáhnout legislativní změnu, aby se zvýšil podíl dřevostaveb ve výstavbě domů na Slovensku. Podle našich odhadů je to v současnosti na úrovni 10 procent ze všech staveb, zatímco v České republice je to 18 procent a v Rakousku 43 procent,“ srovnával jednotlivé země předseda sekce dřevostaveb Svazu zpracovatelů dřeva SR Igor Kuzma.

Celá konstrukce odolala destrukci ohně a dům na první pohled zvenčí neutrpěl žádné viditelné konstrukční poškození. Zkouška byla po 60 minutách ukončena a zájemci se mohli po ochlazení místa požáru na vlastní oči přesvědčit o odolnosti dřevostaveb. Hasiči odstranili vnitřní obložení stěn, přičemž konstatovali, že dřevo v dřevěné konstrukci zůstalo neporušeno. „Pokus se podařil - dům v Batizovcích hořel hodinu a stavba si zachovala svůj stav“, hodnotil experiment Anton Osvald z Fakulty speciálního inženýrství Žilinské univerzity. Celý proces snímal ZSD SR třemi kamerami na záznam, který si lze prohlédnout na www.zsdsr.sk a www.drevostavby-zsdsr.sk.

Kompletní přehled certifikovaných konstrukcí FERMACELL, schválených pro dřevostavby, můžete najít v katalogu " Konstrukce stěn, stropů a podlah" na str. 11 – 17.

Dle podkladů společnosti Fermacell GmbH.

Pálení dřevostavby s materiály FERMACELL ve zkušebně v Batizovcích

URL:
http://www.fermacell.cz

Žádost o více informací od firmy Fermacell GmbH
 
Další informace získáte od firmy Fermacell GmbH po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iSTAVinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantní dodavatele. Využijte funkci Hromadný dotaz.
     


Viz také:
03. - Konstrukce svislé a vodorovné, konstrukční systémy

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.