Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
15. 2. 2011

Restaurace s bowling barem ve Ždírci nad Doubravou je z pórobetonu H+H

 

Na okraji Ždírce nad Doubravou směrem na Krucemburk vyrostla na jaře roku 2010 novostavba bowlingového baru s restaurací. Nejedná se o tradiční pravoúhlý objekt, ale o stavbu, jejíž čelní a boční stěnu spojuje půloblouk. Pro bezproblémovou realizaci bylo tedy nutné najít stavební materiál, který umožní rychlou výstavbu a snadno se opracovává. Snadná opracovatelnost a poměr ceny a kvality materiálu rozhodly ve prospěch pórobetonových tvárnic H+H.

Cílem investora a současného provozovatele objektu bylo zprovoznit zařízení před letní sezónou 2010. Společně s projektantem tedy hledali řešení, které by zaručilo rychlou a i přes nestandardnost projektu snadnou výstavbu. O výstavbě z pórobetonu rozhodly kromě jeho snadné opracovatelnosti také jeho výborné tepelněizolační vlastnosti. Objekt má být v provozu celoročně, a proto investora zajímaly také náklady na vytápění, které jsou u staveb z pórobetonu minimálně o čtvrtinu nižší než u srovnatelných staveb z cihelného zdiva.

Z nabídek několika výrobců pórobetonových tvárnic byly po srovnání poměru kvality a ceny vybrány bílé pórobetonové tvárnice z řady H+H Exclusive. Obvodové zdivo bylo postaveno z přesných tvárnic o rozměru 600/375/250 v provedení PDK – tedy s perem, drážkou a úchopovou kapsou, která umožňuje snadnou manipulaci. Tyto tvárnice mají tepelný odpor 3,75 K/W.m2 a součinitel prostupu tepla 0,26 W/m2.K a splňují parametry energeticky úsporných staveb i bez dodatečného zateplení. Vnitřní příčky byly zděny z přesných příčkovek H+H Exclusive, které jsou k dispozici jak v hladkém provedení, tak v provedení PD (s perem a drážkou) a PDK (s perem a drážkou a s úchopovou kapsou).

„Rozhodujícím kritériem výběru materiálu pro mě byla jeho kvalita a náklady na výstavbu. Zajímaly mě nejen náklady na pořízení materiálu, ale také na stavební práce a následný provoz. A vzhledem k tomu, že se díky snadnosti opracování a zdění významně zkrátila doba výstavby hrubé stavby, byl jsem spokojen. Navíc jsem ušetřil i na dodatečném zateplení, které nebylo nutné dělat,“ říká Hubert Kolář, investor a majitel bowling baru ve Ždírci.

U veřejnosti přístupných staveb je nezanedbatelným kritériem při výběru stavebního materiálu také jeho požární odolnost. Pórobetonové tvárnice H+H jsou díky svému minerálnímu složení nehořlavé, a tedy velmi bezpečné pro využití u všech typů staveb. Prodyšné pórobetonové zdivo navíc dokáže účinně regulovat vlhkost v interiéru a díky svému složení přirozeně brání růstu plísní. Základy objektu byly připraveny na konci srpna 2009 a zdít se začalo v září. Hrubá stavba byla dokončena na konci listopadu. Vzhledem k tomu, že se pórobetonové tvárnice zdí pouze na tenké maltové lože a vrstva omítky může být díky přesnosti materiálu velmi slabá, není nutné, aby hrubá stavba takzvaně vymrzla. Vnitřní stavební práce a instalace tak byly zahájeny ihned po dokončení hrubé stavby. Kolaudace proběhla na začátku června 2010 a restaurace s bowling barem byla otevřena 16. června 2010.

Název projektu: Restaurace a bowling bar Ždírec nad Doubravou
Investor: Hubert Kolář
Projektant: Ing. arch. Jiří Marek, JM-Projekt
Stavební firma: Stavební firma Černý, Stavební firma Kopecký
Doba realizace: srpen 2009 až červen 2010
Materiál na hrubou stavbu: pórobetonové tvárnice H+H Exclusive

podle podkladů společnosti H+H

Restaurace s bowling barem ve Ždírci nad Doubravou je z pórobetonu H+H

Viz také:
03. - Konstrukce svislé a vodorovné, konstrukční systémy

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.