Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
3. 4. 2016

Retro keramické postavy a moderní obklady ožily v bazénu Klatovy

 

Prázdninovou atmosféru rozmarného léta, jako vystřiženou z Vančurova románu, ve vás vyvolá, nejen svým optimismem a pohodou, plavecký bazén v Klatovech. Čistě bílé obklady doplněné sytě červenou mozaikou působí moderně a čistě, zároveň ale tato kombinace připomíná proužky na retro plavkách z doby přelomu minulého století. Keramické obklady české značky RAKO v prostorách bazénu doplňují zdařilá výtvarná díla klatovského keramika Gustava Fifky. Jeho sportovci v trikotech mají historický podtext a působí na návštěvníky optimisticky.

Prostory klatovského bazénu během rekonstrukce a přístavby dokončené v roce 2014 doplnily zábavní a wellness prvky, například bazén s tobogánem o délce 69 m, divokou řekou, protiproudem, perličkovými lůžky nebo zážitkovými jeskyněmi, ale také saunový svět a whirlpool. Veškeré keramické dlažby dodala česká značka RAKO. Architekt zvolil pro klatovský bazén hutné glazované protiskluzné dlaždice RAKO OBJECT ze série ColorTwo. Ta nabízí, kromě dlaždic v klasických formátech, i mozaiky, vše v tzv. modulovém provedení, což umožňuje bezproblémovou vzájemnou kombinaci. Garantovaná protiskluznost těchto dlaždic neomezuje výbornou čistitelnost, což usnadní údržbu. Důležitou součástí série jsou funkční doplňky jako sokly, rohy nebo hrany.

Protiskluznost pro bezpečnost návštěvníků

V bazénové hale se zážitkovými prvky se uplatnily bílé dlaždice RAKO formátu 20x20 cm s protiskluzností B. Norma takto označuje podlahy, kde se chodí naboso a pro něž je stanoven úhel skluzu vyšší než 18°, a jsou tedy vhodné pro veřejné sprchy, ochozy bazénů, brouzdaliště schody a dna bazénů do 80 cm se sklonem do 8°. Čistě bílé dlaždice na podlaze oživují červené pruhy z prvků stejného formátu, které také rámují jednotlivé funkční prvky v bazénu. Červené dlaždice ColorTwo v rozměru 20 x 20 cm byly vyrobeny na zakázku. Stěny jsou obloženy bílými a červenými keramickými dlaždicemi ze stejné série, ovšem v hladkém provedení a ve formátu 10 x 10 cm ze standardní nabídky značky RAKO OBJECT. Keramický přechod mezi stěnou a podlahou tvoří sokl 10 x 10 cm s požlábkem.

Barevnost obkladů ladí s lehátky

S barevností haly ladí také prostředí komfortní odpočívárny. Bíle obložené stěny s červenými detaily dokonale ladí se zářivě červeným potahem lehátek a jejich bílou kostrou. Minimalistický dojem, který by mohl působit až stroze, polidšťuje na stěně rukodělná řemeslně zpracovaná výzdoba keramika Gustava Fifky. Jde o čtyři žánrová seskupení figur při sportovních hrách s historickým podtextem. Tři skupiny připomínající první tři roční období, jsou umístěny na čelní stěně a jedna, plavci, na stěně sousedící. Poblíž výjevu z prostor krytého bazénu v zimním období se nachází vstup do prostor wellness.

Béžové tóny pro klid na duši

Interiér wellness připomíná červenobílou barevnost z prostor bazénu už jen na jedné stěně a v mozaikami obložené parní kabině. Z větší části jsou prostory obloženy klidnějším, béžovým odstínem. Většinu prostoru (ostění sprch, na bocích ochlazovacího bazénku atd.) tvoří béžová mozaika 5 x 5 cm ColorTwo. Mozaiky dokonale vykreslí oblé tvary stěn, zároveň interiér pocitově zklidňují, k čemuž napomáhá i zvolený odstín. Podlahu pokrývají bílé dlaždice ve formátu 20 x 20 cm, na které ve sprchách navazuje formát 10 x 10 cm, opět s protiskluzným povrchem.

Útulnost přináší do prostor wellness dílo Gustava Fifky – plošná barevná keramická stěna s motivem bujné vegetace. „Jde o tři vertikální pásy budící dojem, že se stěna otvírá do zimní zahrady,“ popisuje svou vizi Gustav Fifka. Barva použitých keramických glazur vytváří dojem plasticity. Poslední dílko umístil keramik nad ochlazovací bazének u sauny. „Jde o detail, který pobaví všímavé návštěvníky,“ dodává autor a doplňuje: „Tři postavy lazebnic jakoby do něj vylévají vozu ze svých džbánů“. Umělecká výzdoba dostavby plaveckého bazénu navazuje na původní výzdobu v prostorách bufetu z doby výstavby objektu v roce 1992, kam Gustav Fifka umístil první ze svých postaviček – plavce v kruhu.

Kombinace technické dokonalosti moderních obkladů RAKO a řemeslných uměleckých děl dává interiéru bazénu jedinečnost i atmosféru pohody, kterou veřejné bazény často postrádají. Využití díla místního rodáka je zároveň připomínkou jedinečnosti města i regionu a snad i poděkováním za jeho dosavadní dílo.

Více o keramických dlaždicích ColorTwo na www.rakoobject.cz, popř. na www.rako.cz.

Gustav Fifka (27. 5. 1945) je klatovský keramik. Vystudoval střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni - Obor výtvarné zpracování keramiky u prof. B. Dobiáše (1960 – 1964). První zkušenosti získával v družstvu Keramo v Kostelci nad Černými lesy. Tam pracoval deset let. Dalších šest let působil v oboru výtvarného vývoje v keramickém závodě v Chlumčanech, tedy v jednom ze závodů, kde se dnes vyrábí keramické obklady RAKO. Od roku 1977 pracuje samostatně jako keramik – výtvarník. Tvoří nízko pálenou figurální keramiku, cykly na motivy z historie (antika, křesťanství, etnografie, pověsti a pohádky), ve volnější tvorbě humorně filosofující motivy (symbolické, alegorické), pocty. Je členem unie výtvarných umělců plzeňské oblasti a Sdružení keramiků. Dosud uspořádal na dvacet autorských výstav v tuzemsku i zahraničí, dalších přibližně šedesáti společných výstav se zúčastnil. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Galerie Klatovy – Klenová a Západočeské galerie Plzeň. Od roku 1978 uskutečnil přibližně šedesát realizací v architektuře, především v interiérech. Jeho keramická stěna na téma Hry zdobí od roku 1984 prostory Fakultní nemocnice v Plzni - Lochotíně. Keramická mozaika dotváří i jednu z klatovských bank. Pro rekreační středisko v Kašperských Horách vytvořil dva reliéfy na téma dolování a rýžování zlata.

Dle podkladů společnosti LASSELSBERGER.

Retro keramické postavy a moderní obklady ožily v bazénu Klatovy

URL:
http://www.rako.cz

Žádost o více informací od firmy LASSELSBERGER, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy LASSELSBERGER, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iSTAVinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantní dodavatele. Využijte funkci Hromadný dotaz.
     


Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.