Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
28. 5. 2016

Tropický pavilon ZOO Jihlava

 

12. prosince 2015 byl v ZOO Jihlava slavnostně otevřen nový tropický pavilon. Architektonické ztvárnění má v návštěvníkovi vyvolat představu, že vstupuje do těla obřího plaza. To je podpořeno nejen tvarem pavilonu, ale i povrchem jeho opláštění. Měděné plechové šablony znázorňují povrch hadí kůže. Jejich postupnou oxidací dojde k zbarvení do zelena, čímž bude efekt ještě umocněn.

Půdorys pavilonu zasahuje plochu o rozloze 35x30 m s výškou betonového tubusu 8,5 m. Pavilon má několik výběžků a je prošpikován desítkami kruhových světlíků, podporujících v návštěvníkovi pocit světla prosakujícího skrz horní patra stromoví v pralese.

Zajímavé ztvárnění budovy je provedeno formou skořepiny z litého betonu. Tento bedněním PERI vytvarovaný skelet je následně potažen parozábranou z asfaltového pásu. Úkolem konstrukce tubusu je rovněž oddělení vnitřního, tropického prostředí od okolního klimatu Vysočiny při zachování všech současných tepelně technických nároků. Na základě technických požadavků, souvisejících nejen s ekonomikou velice náročného provozu, ale i s extrémním stavebně fyzikálním zatížením, byl proveden propracovaný systém zateplení v návaznosti na provedení krytiny, kterou je tubus opláštěn. Betonový tubus je proto tvarově kopírován k němu upevněnými dřevěnými konstrukčními prvky, mezi které byl vložen tepelný izolant. K jeho ochraně před vnějšími vlivy byl použit difuzně otevřený, pojistně hydroizolační systém DELTA-FOXX. Difuzní otevřenost homogenně spojených fóliových pásů navíc zajišťuje spolehlivé odvedení případné zabudované vlhkosti z dřevěných konstrukčních prvků i použitého tepelného izolantu. Následují podtěsněné kontralatě, na které bylo ukotveno bednění. Na bednění je položena difuzně otevřená dělicí vrstva s drenážní funkcí DELTA-TRELA. Její funkce spočívá ve spolehlivém odvedení kondenzátu a jiné případné vlhkosti ze spodní strany plechového opláštění. Navíc umožňuje plechové krytině nekonfliktní dilatační pohyb. Další výhodou je, že vzhledem k difuzní otevřenosti nezůstává vlhkost v dřevěném bednění pod plechovým opláštěním uzavřena. Vše zakrývá a dokresluje měděná krytina v kombinaci falc a šablona, kotvena přes dělicí vrstvu DELTA-TRELA přímo do dřevěného bednění. Nápadité, technicky propracované dílo zaujme návštěvníky, stejně jako vnitřní tropické prostředí s exotickými zvířaty.

Investor: statutární město JihlavaProjekt: AS PROJECT CZ s r. o.
Autor: Jaroslav Huňáček / FORTIS spol. s r. o.
Interiér: studio ZdeArt
Dodavatel: Subterra a. s.
Foto: archiv autora a Dörken

Dle podkladů společnosti Dörken, s. r. o..

Tropický pavilon ZOO Jihlava

URL:
http://www.dorken.cz

Žádost o více informací od firmy Dörken, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy Dörken, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iSTAVinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantní dodavatele. Využijte funkci Hromadný dotaz.
     


Viz také:

02. - Spodní stavba, základy
06. - Střechy a příslušenství

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2020 Business Media CZ, s. r. o.