Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
14. 9. 2014

Zkouška kvality materiálu dlouhá 21 let

 

Ve chvíli, kdy projektant nebo investor čte o vlastnostech některého izolačního materiálu, může mít k tvrzení výrobce určité pochybnosti. Většinou praxe prověří, zda prezentované hodnoty odpovídají realitě. Rekonstrukce tělocvičny Střední průmyslové školy stavební v Opavě je toho příkladem. Zde trvala „zkouška“ použitého materiálu 21 let.

Objekt dnešní SPŠ stavební navrhl v roce 1891 vídeňský architekt Franz Kachler a do provozu byla uvedena o rok později jako soukromá dívčí škola. Budova v závěru druhé světové války vyhořela a byla opravena až v roce 1954, a to pro potřeby stavební průmyslovky. V roce 1956 byla otevřena nová přístavba tělocvičny.

Původní zastřešení tělocvičny se skládalo z ocelové konstrukce zakryté plechovou krytinou na dřevěném bednění. Pod tímto bedněním byla 120mm větraná mezera a podhled z heraklitu. Tato konstrukce byla samozřejmě velmi problematická, protože se v ní srážela voda a nebyla dostatečně izolovaná. Vedení školy se rozhodlo v roce 1993 celou situaci řešit. Vybudoval se tedy nový podhled, který se zaizoloval celulózovou foukanou izolací– Climatizerem Plus®.

Kombinace starého a nového

V letošním roce, to znamená po 21 letech, se podhled tělocvičny nacházel v havarijním stavu, který byl způsoben jejím častým provozem. Z toho důvodu se vedení školy obrátilo na firmu ITO TOCAUER s. r. o, která se školou již dlouhodobě spolupracuje, s plánem provézt kompletní rekonstrukci. Podhled byl tedy rozebrán, poškozené části se vyměnily, místo heraklitu se použila zcela nová funkční folie pro clima® SOLITEX Mento (výrobce pro clima®). Nový podhled nyní tvoří sádrokartonová konstrukce s deskami Topas a parobrzdou Intello® PLUS a rozšířená mezera byla opět vyplněna foukanou celulózovou izolací Climatizer Plus®.

"Nejzajímavější na celé rekonstrukci byla skutečnost, že na izolaci nového podhledu se použil původní Climatizer, který se z podhledu nejprve vysál speciálním přídavným zařízením připojeným ke standardnímu foukacímu stroji. Materiál byl ve velmi dobrém stavu, což demonstruje jeho výborné a neměnné vlastnosti i po tak dlouhé době," vysvětloval Zbyněk Tocauer, který má s foukanou izolací dlouholeté zkušenosti.

Protože nový sádrokartonový podhled byl vyšší, což také znamenalo, že i foukaná izolace bude mít větší výšku, bylo nutné materiál doplnit novým Climatizerem Plus®. Přestože současné složení izolantu je trochu jiné než v roce 1993, jeho základní izolační a požární vlastnosti jsou stejné, tak i odolnost proti škůdcům, houbám a plísním. Patrný rozdíl je například v prašnosti materiálu, měrné tepelné kapacitě a objemové hmotnosti. To však nebránilo kombinaci starého a nového Climatizeru Plus®.

Možnost použití původního Climatizeru v rámci rekonstrukce prokázalo jeho dlouhou životnost a schopnost s ním po delší době cokoliv dělat. Samozřejmě, že tento postup ušetřil investorovi spoustu peněz.

Proč vlastně foukaná izolace?

Climatizer Plus® je unikátní tepelná a akustická izolace, která je vyráběna na bázi přírodního celulózového vlákna firmou CIUR a.s. Jeho měrná tepelná kapacita je 1919 až 2142 J/kg.K, takže funguje v zimě i v létě s dostatečnou tepelnou setrvačností. Tepelný odpor při cca 20 cm tloušťce je 5 m2.K/W (součinitel prostupu tepla U = 0,2 W/m2.K). Velkou výhodou je nízká tepelná vodivost (ʎD(23/50) = 0,038 W/m.K) a možná aplikace již při nízké objemové hmotnosti okolo 30 až 40 kg/m3. To znamená, že výborně izoluje, ale nezatěžuje stávající konstrukce střech svoji vahou. Climatizer Plus® je schopný se velmi rychle zbavit vlhkosti, velmi dobře přilne ke všem detailům a tím snižuje riziko tepelných mostů a spárového proudění vzduchu. Díky svému složení vyniká protipožárními vlastnostmi a rovněž zlepšuje akustiku stavby. Climatizer Plus® je vhodný zejména pro izolace obvodových plášťů a stropů suchou nebo stříkanou technologií.

V případě vyšších požadavků na požární odolnost konstrukce (třída A1) je možné Climatizer Plus® nahradit foukanou minerální izolací Climastone®. Tyto požadavky nastávají u některých požárně dělících stěn, v okolí komínových těles, v prostorách s předpokladem vysokého počtu shromažďovaných osob atd.

Naopak v místech, kde hrozí nebezpečí styku s vodou (podlahové konstrukce, předstěny, obezdívky atp.), se uplatní zcela nenasákavý foukaný polystyren s příměsí grafitu - Climastyren®. Jeho součinitel tepelné vodivostí je 0,034 W/m.K. Tento materiál najde využití i při sanacích skutečně problémových konstrukcí.

Svoji nabídku foukaných izolací rozšířil CIUR a.s. nedávno materiálem CLIMAWOOD®, což je unikátní foukaná tepelná izolace vyrobená s čistých volných dřevěných vláken. Je určena pro stavební tepelné a akustické izolace v oblasti vnějších i vnitřních konstrukcí. Materiál je vhodný také pro prefabrikovanou výrobu střešních, stěnových a stropních dílců. Deklarovaný součinitel tepelné vodivosti je λD = 0,040 W/m.K a měrná tepelná kapacita cD = 2100 J/kg.K.

Je také dobré připomenout, že při správné koordinaci zateplovacího postupu lze všechny foukané aplikace provádět přímo na stavbě, tzn. včetně rekonstrukcí starších domů. V případě dodržení správného technologického postupu a díky pečlivě hlídané a sofistikované výrobě těchto materiálů je zaručena 100% spolehlivost.

Zvyšujeme komfort, snižujeme náklady

Climatizer Plus® patří do skladebního systému izolací COMPRI®, který nabízí ucelená řešení pro kompletní tepelnou izolaci všech typů budov, jakož i dosažení akustického komfortu. COMPRI® je synonymem pro přirozeně zdravé bydlení s nízkými náklady na vytápění. Vyrábí a dodává firma CIUR a. s. již od roku 1991.

Další informace naleznete na www.compri-izolace.cz nebo také na www.ciur.cz. Vyrábí a dodává CIUR a. s. již od roku 1991.

Zkouška kvality materiálu dlouhá 21 let

URL:
http://www.ciur.cz

Žádost o více informací od firmy CIUR a. s.
 
Další informace získáte od firmy CIUR a. s. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iSTAVinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantní dodavatele. Využijte funkci Hromadný dotaz.
     


Viz také:
13. - Izolace

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2020 Business Media CZ, s. r. o.